Вітаю Вас на своєму блозі! Буду рада, якщо Ви знайдете для себе цікаву та корисну інформацію!

понеділок, 27 серпня 2018 р.

Які таємниці приховує Маріанська западина?

Маріанський жолоб, або Маріанська западина – це найглибша частина світового океану. Тиск води такий, зважившись зануритись туди, можна і не повернутися. На щастя, сучасні технології відкрили нам завісу таємничості цього дива глибин.
Маріанський жолоб розташований у західній частині Тихого океану на схід (приблизно 200 км) від 15-ти Маріанських островів біля Гуаму. Це, по суті, жолоб у формі півмісяця у земній корі довжиною близько 2550 км і завширшки в середньому 69 км. За останніми дослідженнями, які датуються 2011 роком, глибина найглибшої точки Маріанської западини становить близько
10 994 метра ± 40 метрів. Для наочності, висота найвищої вершини світу – Евересту становить 8 848 метрів. А це означає, що якби Еверест опинився у Маріанському жолобі, то він був би покритий ще 2,1 км води.
Кілька цікавих фактів про Маріанський жолоб.

1. Там дуже гаряче!

Вважається, що на такій глибині дуже холодно. Температура тут сягає трохи вище нуля, коливаючись від 1 до 4 градусів за Цельсієм. Проте на глибині близько 1,6 км від поверхні Тихого океану знаходяться гідротермальні джерела, так звані "чорні курці". Вони випускають воду, яка нагрівається до 450 градусів за Цельсієм. Незважаючи на таку температуру води, яка на сотні градусів вища температури кипіння, вода тут не закипає через неймовірний тиск води, у 155 разів вищий, ніж на поверхні.

2. Гігантські токсичні амеби

Кілька років тому на дні Маріанської западини виявили гігантських 10-ти сантиметрових амеб, ксенофіофор. Ці одноклітинні організми, швидше за все, набули таких величезних форм через середовище, у якому вони живуть на глибині 10,6 км. Ксенофіофори володіють неймовірними здібностями. Так, вони стійкі до впливу безлічі елементів і хімічних речовин, включно із ураном, ртуттю і свинецем, які б вбили інших тварин і людей. 

3. Молюски

Сильний тиск води в Маріанському жолобі не залишає шансів жодній тварині з раковиною або кістками. Правда, у 2012 році в жолобі біля серпентиновых гідротермальних джерел були виявлені молюски. Серпентин містить водень і метан, який не перешкоджає формуванню живих організмів. Як молюскам вдалося зберегти свою мушлю за такого тиску - загадка.
Крім того, гідротермальні джерела виділяють інший газ – сірководень, який смертельний для молюсків. Але вони навчилися зв'язувати сірчисте з'єднання у безпечний білок, що дозволило їх популяції вижити.

4. Чистий рідкий вуглекислий газ

Гідротермальне джерело Шампань Маріанського жолобу, яке розташоване за межами жолобу Окінава біля Тайваню, це єдина відома підводна область, де можна виявити рідкий вуглекислий газ. Джерело, відкрите у 2005 році, отримало свою назву на честь бульбашок, які опинилися діоксидом вуглецю. Багато хто вважає, що ці джерела, названі "білими курцями" через більш низьку температури, можуть бути джерелом життя. Саме у глибині океанів з низькою температурою і великою кількістю хімічних речовин і енергії могло б зародитися життя.

5. Багато в'язкого слизу

Якби ми могли припливти на глибину Маріанського жолобу, то ми відчули б, що дно вкрите прошарком в'язкого слизу. Піску там немає. Дно западини складається переважно з подрібнених мушель та залишків планктону. Через потужний тиск води, практично все там перетворюється на сірувато-жовтий густий бруд.

6. Рідка сірка

Вулкан Дайкоку, на глибині близько 414 метрів на шляху до Маріанського жолобу, є джерелом одного з найбільш рідкісних явищ на нашій планеті. Тут розташоване озеро чистої розплавленої сірки. Іншим єдиним місцем, де можна знайти рідку сірку, є супутник Юпітера  Іо.
У цій ямі, названої "котлом", вируюча чорна емульсія кипить за 187 градусах за Цельсієм. Хоча вченим не вдалося дослідити це місце, можливо глибше міститься ще більше рідкої сірки. І це в свою чергу може розкрити таємницю походження життя на Землі.

7. Кам'яні мости

Наприкінці 2011 року у Маріанському жолобі було виявлено чотири кам'яних мости, які простягалися з одного в інший кінець на 69 км. Вважається, що вони були сформовані на перетині Тихоокеанських і Філіппінських тектонічних плит.
Один з мостів Dutton Ridge, який був виявлений ще у 80-х роках, виявився неймовірно високим, як невелика гора. У найвищій точці, хребет досягає 2,5 км над "Прірвою Челленджера". Власне, як і багато особливостей Маріанського жолобу, призначення цих мостів залишається незрозумілим.

8. Джеймс Кемерон

З часів відкриття найглибшого місця Маріанського жолобу - "Прірви Челленджера" у 1875 році, тут побувало всього троє. Першими були американський лейтенант Дон Уолш і дослідник Жак Пікар, які здійснили занурення 23 січня 1960 року на судні "Челленджер". Через 52 роки сюди наважилась зануритися ще одна людина – відомий кінорежисер Джеймс Кемерон. Так 26 березня 2012 року Кемерон наблизився до дна і зробив кілька фотографій. Поки Кемерон був у найглибшій точці світового океану він прийшов до моторошного висновку про те, що він був абсолютно самотній. В Маріанському жолобі не було страшних морських монстрів або якихось чудес. Зі слів Кемерона дно океану було "місячним...порожнім...самотнім", і він відчував "повну ізоляцію від усього людства".
9. Маріанська западина  найбільший морський заповідник

Маріанський жолоб – національна пам'ятка США і найбільший морський заповідник у світі. У межах його кордонів, рибальство і видобуток корисних копалин заборонено. Проте плавати тут дозволено.

Відео
Немає коментарів:

Дописати коментар